Na koszty ponoszone w związku z korzystaniem z energią elektryczną wpływa szereg różnych czynników. Przede wszystkim oszczędzanie energii możliwe jest po zmianie dostawcy energii na oferującego tańszą energię w dopasowanej taryfie, ale również odpowiedź na pytanie, jak zmniejszyć zużycie energii, pozwalana uzyskanie znacznych oszczędności w firmie czy w domu.

Skontaktuj się z naszą firmą Rafik-Pol, aby umówić się na spotkanie z doradcą energetycznym. Specjalista ten będzie mógł przeprowadzić audyt energetyczny i pomóc ci w efektywnym zmniejszeniu kosztów.

Zadzwoń i porozmawiaj z specjalistą 530 030 603

Jeżeli chcesz, aby rachunki za energię elektryczną były jak najniższe, zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami, jak zmniejszyć zużycie energii. Są to sprawdzone rozwiązania, które nie niosą również ze sobą bardzo wysokich kosztów inwestycyjnych, dlatego też mogą być one zastosowane w każdym budynku.

Oszczędzanie energii za pomocą rozwiązań technicznych, które ograniczają zapotrzebowanie energii.

  • Ważnym elementem zmniejszania zużycia jest analiza faktur za energię elektryczną. Niektóre opłaty są naliczane dopiero po przekroczeniu zawartych w umowie limitów, na przykład energia bierna, która niezbędna jest do pracy różnych urządzeń, na przykład w zakładach produkcyjnych czy w biurach. Stąd wnikliwa analiza, przeprowadzona także przy pomocy doradcy energetycznego, pozwala od razu wskazać miejsca, gdzie można oszczędzić bez kosztownych inwestycji.
  • Jeżeli energia bierna w danym budynku jest odpowiedzialna za wysokość rachunków, istotnym elementem jest kompensacja mocy biernej. Za pomocą baterii kondensatorów do minimum redukowany jest pobór mocy biernej, co odbija się w fakturach i powoduje zwrot inwestycji w ciągu 12-24 miesięcy.
  • Warto wprowadzić reduktory mocy – urządzenia stosowane do systemów oświetleniowych, na przykład wykorzystujących światło sodowe lub rtęciowe, które redukują moc/napięcie, a przez to znacząco zmniejszają zużycie energii o kilkanaście-kilkadziesiąt procent. Wprowadzenie reduktorów nie wiąże się przy tym z wymianą oświetlenia.
  • Wymierne oszczędności przynosi zamontowanie oświetlenia energooszczędnego LED – jednorazowa wymiana systemu przynosi efekty finansowe w bardzo krótkiej perspektywie.
  • Monitoring energii on-line jest kolejnym sposobem na zmniejszenie kosztów związanych z energią elektryczną. Pozwala na świadome korzystanie z parametrów energetycznych budynku, a przy tym jednocześnie użytkownik ma pełną kontrolę nad zużyciem, ponieważ za pomocą sieci GSM lub internetu liczniki przesyłają informacje do zarządcy, który może również kontrolować pobór mocy oraz otrzymywać raporty i alerty.
  • Odnawialne Źródła Energii (OZE) – dzięki wykorzystaniu inwestycji w formie elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych użytkownik może skutecznie wspierać pobór mocy z sieci elektrycznej, a jednocześnie budowa OZE jest w dużym stopniu dofinansowywana przez jednostki administracji publicznej, co powoduje, że koszty związane z nimi są niższe.

To najważniejsze porady, które odpowiadają na pytanie, jak zmniejszyć zużycie energii.