Budowa stacji transformatorowych (trafo)

Naszym klientom zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie doradztwa energetycznego, która obejmuje również wsparcie przy budowie stacji transformatorowych. Obecność doradcy energetycznego jest kluczowa przy budowach stacji trafo, gdy planowany jest montaż transformatora czy też wymiana rozdzielni. Wówczas specjalista pomaga zaplanować te czynności, biorąc pod uwagę plany energetyczne klienta.

Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z usług doradztwa energetycznego w kontekście budowy transformatorów dla swojej firmy, zachęcamy do skontaktowania się z nami w celu uzyskania dodatkowych informacji i umówienia się na spotkanie z doradcą energetycznym.

Skontaktuj się z nami. Zadzwoń 530 030 603

Stacja transformatorowa, inaczej stacja trafo lub trafostacja jest rodzajem stacji elektroenergetycznej, która służy do rozdzielania energii elektrycznej przy różnych poziomach napięć. Jest ona wyposażona w transformatory albo w przekładniki prądu przemiennego na stały i odwrotnie, z prądu stałego na przemienny.

Najczęściej spotykane stacje trafo to stacje do transformacji średniego napięcia na napięcie niskie (oznaczane są one jako SN/NN). Budowa transformatorów tego rodzaju najczęściej ma miejsce w celu dostawy energii z elektrowni do klienta, na przykład do firmy.

Transformatory – podstawowe informacje

Transformatory, które stosowane są w stacjach trafo, to maszyny elektryczne, których zadaniem jest przenoszenie energii elektrycznej prądu przemiennego z jednego obwodu elektrycznego do drugiego z zachowaniem pierwotnej częstotliwości. W rezultacie transformator pozwala na zmianę napięcia w sieci wysokiego napięcia na napięcie niskie, które może być wykorzystywane przez różne odbiorniki.

Istnieje wiele rodzajów transformatorów, które różnią się pomiędzy sobą budową oraz wykorzystaniem. Budowa transformatorów to głównie dwa elementy: stalowy rdzeń i uzwojenia, czyli cewki. Transformatory dla niskich napięć są izolowane powietrzem, w przypadku wyższych napięć używany jest olej transformatorowy, który ma równocześnie funkcję chłodzącą.

Budowa transformatorów dla firm

Stacje transformatorowe umieszczane są przez zakłady energetyczne w punktach, w których należy dokonać rozdziału energii i dystrybuować ją do dalszych użytkowników, ale budowa transformatorów nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla zakładów tego rodzaju. W sytuacji, gdy firma zużywa duże ilości energii do codziennych procesów, na przykład produkcyjnych, również może zdecydować się na własny transformator.

Zastosowanie własnego transformatora pozwala między innymi na łatwiejszą dystrybucję energii oraz na korzystanie z większej jej ilości bez przeszkód w ramach korzystnej taryfy. Dobór odpowiedniego transformatora do stacji transformatorowej powinien przede wszystkim bazować na planach energetycznych zakładu pracy, dlatego też powinna być to inwestycja poprzedzona audytem energetycznym mającym na celu określenie jej indywidualnego zapotrzebowania na prąd elektryczny, także w perspektywie przyszłych inwestycji.